Бони Бонев за криво разбраното комисионерство или ролята на рушвета при сватбените услуги.
Една статия, написана от утвърдения сватбен фотограф Бони Бонев
…..
„Дълго време отлагам написването на тази статия, но през последната една година изключително много зачестиха драстичните случаи на непрофесионализъм в областта на сватбените услуги. Всъщност това не е изключение и е факт във всяка област на живота около нас, като в някои случаи последствията са фатални. Некачествено положен асфалт, лошо закрепена мантинела, неправилна маркировка или пътна сигнализация, падащи мазилки на новосанирани сгради и т.н. – всичко това не са просто проблеми, а убийствени проблеми. Да, не случайно казах убийствени, защото водят до трагични случаи с летален изход, а виновните за това биха могли да бъдат обвинени в предумишлено убийство. Спомням си голямото земетресение в Турция преди над 20г, когато загинаха хиляди хора, в резултат на некачествено строителство. Оказа се, че причината са корупционни схеми между строителни компании и местна власт. Не по-различна е ситуацията и в България. Както беше писал Ботев в прословутата си „Политическа зима“ : „ по сичките краища на паяжината е тихо и мирно и че сичко блаженствува под дебелата сянка на паяка. Само – црррр! Там на една муха изпили кръвта, тука на друга светили маслото …” или тук един автобус паднал в дерето защото пътя е лошо построен, там друг се запалил, защото е минал фиктивен ГТП, в тунела се откъртила лампа и убила жена ( виновни няма), фасадата на сграда на ул Алабин се срутила и смазала Пежо с две момичета вътре ( осъдени няма ) и така до безкрай.
Няма какво да се лъжем всичко това се дължи на една единствена дума „Рушвет“ , маскирана удобно и леко неточно с по-благозвучното „Комисион“
Именно това рушветчийство е създало и създава лоша слава на иначе много трудни и почтени професии каквито са учителската, лекарската, полицейската и други. Слага хората, които ги практикуват под един знаменател, унищожава репутацията на съответните браншове и в резултат става така, че свестните хора, не желаят да ги практикуват, за да не влезнат в общия кален кюп. Тази верижна реакция води до отлив на качествени професионалисти, а отворената „дупка“ се запълва с каквото има.
Всичко това не отминава и областта, в която работя от години – сватбената и семейната фотография.
Като сватбен фотограф винаги съм държал на няколко много важни неща – коректност, точност и работа в името на клиента, защото доволният клиент е най-добрата реклама не само за мен , а за целия бранш и колкото по-уважавана е общността , с толкова повече доверие ще се ползва от хората, които разчитат на нейните услуги.
Вероятно много хора ще си зададат въпроса „ За какви рушвети и комисиони може да се говори точно в този бранш? „
Пиша всичко това като обръщение към клиентите от позицията си на човек, който е участвал в изграждането на съвременната сватбена фотография в България, с опит от началото на 90-те години , автор на изложби, статии , лекции и т.н. Не ми се иска след толкова години да наблюдавам безучастно как разни безпросветни рушветчии съсипват нещо градено с много труд през последните над 10г.
Наред с много коректни и прекрасни професионалисти, се нароиха стотици знайни и незнайни агенции и различни видове посредници, чиято основна цел е да изкарат едни лесни пари на гърба на клиента, независимо от крайния резултат, препоръчвайки хора, които им плащат процент, а не такива които наистина ще свършат качествено работата. Резултатът не е така фатален , както в описаните по-горе случаи, но може да донесе силно емоционално разочарование и стрес…
Поради тази причина се обръщам директно към клиентите , които дръжат на качествено фотографско и видео заснемане. Тези, за които това не е отбиване на номер , а е важен разказ за техния ден. Тези на които им пука за техния персонален артистичен продукт. Тези които имат собствено мнение и вкус.
1. Ние живеем между миналото и бъдещето. Нашите спомени са реактивно гориво, което ни тласка напред и ни кара да мечатем. Ако нямаме такива, изпадаме в дупка. Качественият фотографски разказ е катализатор на този процес. Некачественият такъв е точно обратното, може да ви накара да не искате да си спомняте за нещо, което би трябвало да е прекрасен спомен.
2. Изберете сами независими професионалисти, за които сте убедени, че отговарят на вашите разбирания за изкуство, на вашият вкус и вашия мироглед. Ако оставите друг да го направи вместо вас, след това може да съжалявате дълго . Сватбата не е студийна сесия, която може да се повтори.
3. Ако агенция, локация или дори приятел ви препоръчва някого, вижте препоръката му, но не се ограничвайте само с нея. Не забравяйте, че препоръката може да е чистосърдечна и да е във ваша полза. Има много хора, които биха препоръчали качествени колеги, зашото тяхната цел е да работят лесно с добри професионалисти и вие да сте доволен изцяло. Все пак гледайте, преценете и изберете ВИЕ лично, не друг вместо вас.
4. Ако някой ви препоръчва точно този или онзи и ви говори, че с друг не работи , имайте едно на ум, вероятно му се плаща за това. Или вероятно той взема хонорара и просто плаща на „подизпълнител“ . Едва ли искате, хората които се грижат за вашия персонален артистичен продукт да са „подизпълнители“ вместо независими творци .
5. Ако ви убеждават да вземете „еди кой си“ , защото е с два пъти по-ниска цена от вашия избор, преценете внимателно каква е целта на посредника и каква му е работата да го прави. Вариант едно – взема комисион от съответния човек. Вариант две – иска да ви продаде нещо допънително и отбива бюджет с тази цел. Преценете дали си струва.
6. Когато избирате искайте да видите цялостно заснемане – пълна галерия от сватбата, не само избрани снимки , цял филм и т.н. Интересувайте се от цялостния продукт , качеството на заснемането, внушението, идеята …Имайте предвид, че понякога снимките в социалните мрежи и интернет изглежат чудесно, но може да се сблъскате с неприятна изненада по-късно, когато пожелаете да си отпечатате нещо в размер 60х90 или по-голямо за стената…
7. Плащайте по банка срещу издадена фактура. Бизнеса на светло е гаранция, че отсрещната страна е отговорна и честна в отношенията.
С две думи и като заключение – визуалния разказ, фотография или видео е това, което остава за поколенията и което ще бъде вашата машина на времето по-късно. Не го оставяйте лесно в ръцете на рушветчии, направете сами осъзнат избор“.
…….
Авторът на тази статия е водещият у нас сватбен фотограф Бони Бонев. Неготото творчество и взаимоотношения с клиентите и колегите са пример за подражание.
Не пропускайте да научите повече за работата на Бони от сайта му ТУК.
….
Много полезно е и интервюто на Влади Балевски с Бони Бонев, което може да видите ТУК: