Пушек машина на сватбата
Пушек машина на сватбата
Пушек машината става все по-често изполвана на сватбите.
С машината за пушек се цели да се придадете романтика и ефект – обикновено на първия сватбен танц, както и в други моменти от сватбеното тържество в ресторанта.
Целта на тази статия не е да убеждавам младоженците дали следва да ползват тази услуга, а по-скоро какъв вид машина да вземат, ако желаят да имат желания ефект. В зависимост от това каква е машината, съответно пушека от нея, ще се получи и съответния резултат.
Съвсем простичко, със снимки, ще онагледя ефекта, който се постига и разликата между отделните видове пушек. В посочените примери в статията, всички снимки са на налично осветление, фотографите не изполват собствени светкавици.
ВИДОВЕ ПУШЕК
В практиката си съм забелязал два вида пушек:
Единият е като мъгла, а другият (тежкия) се стеле ниско долу и създава усещането, че младоженците танцуват в облаците.
ПЪРВИ СВАТБЕН ТАНЦ
При първият, от гледна точка на заснемане на първи сватбен танц, наричам единия пушек “дефект”, а втория – ефектен.
Защо така ги разделям?
Ето примери при първи сватбен танц:
- Пушек, тип мъгла.
Бях на сватба, на която младоженците бяха подготвили невероятна хореография на първия си сватбен танц. Изключително красива двойка, страхотна идея и изпъления на танца. За него той съблече сватбения костюм, а тя – своята сватбена рокля. Появиха се във вид, при който да изпълнят най-удачно своя впечатляващ танц. Всичко започна страхотно, докато просторния ресторант в РИУ Правец не бе изпълнен с пушека. В края на танца почти не се виждаха младоженците, а какво видяха гостите от танца – остава загадка за мен. От снимкита, обаче, се вижда какво реално се случи. Представям повече снимки (от началото до края на танца), за да се придобие по-голяма яснота:Снимките са от сватбата на Владимира и Янко – 2017г, РИУ Правец
Снимано е от двама фотографи, две различни позиции в ресторанта. Какво виждат хората от местата си, които не са на дансинга като фотогафите – оставам вие да прецените.
Тежък пушек.
Младоженците, които наемат машина за тежък пушек получават ефекта “танц в облаците”. Това е впечатляващо и в комбинация с добро сценично осветление се постига чудесен резултат.
Снимките са от сватбата на Таня и Стефан – 2017г, Пловдив.
Отново е снимано от двама фотографи, от две гледни точки. Ресторантът и дансинга са значително по-малки от тези в предходния пример.
Още един пример за тежък пушек, но този път по-специфична ситуация. Имаше две машини за тежък пушек. Едната бе обичайно ниско долу, а другата бе поставена на втория етаж и по време на танца се задейства, за да се покрият младоженците с “облаци“ (но не мъгла). Използвано е ефектно осветление, което дава отражение и в целия ресторант, и върху младоженците. Снимките са повечко, но дават пълнота за случващото се от началото до края на танца.
Снимките са от сватбата на Ерхан и Николена – 2018г, Пловдив
Снимано е от двама фотографи, две различни позиции в ресторанта.
ПУШЕК ПРИ ОБЩИТЕ ТАНЦИ
- Пушек, тип мъгла
При него, в комбинация с цветно осветление се постигат интереси ефекти от гледна точка на заснемане. Дали това допада на младоженците е въпрос на личен вкус и избор съответно. Някои харесват комбинацията от ефектно цветно осветление и мъглата, на други това не им допада.
Снимките са от сватбата на Миглена и Андрей – 2015г, Пловдив
Снимано е от двама фотографи, две различни позиции в ресторанта.
- Тежък пушек
При него ефектът е същия, като при първия сватбен танц, независимо от използването на ефектно осветление.
–––––––
С настоящата статия и примери желая единствено нагледно да представя ефекта от използавнето на пушек машината в ресторанта и резултатите в работата на фотографа.
=======
Малко след публикуването на настоящата статия DJ Апостол Григоров написа коментар, който публикувам тук:
„Влади, напълно съгласен съм с теб и примерите които си дал. Радвам се, че си се опитал да бъдеш безпристрастен въпреки грозните сцени на който си станал свидетел. Като притежател и ползвате на всички видове дим и атмосферни ефекти познати на пазара съм длъжен да направя няколко поправки по твоя текст, а мисля че ще съм ти и една идея полезен за напред. Машините за дим се делят основно на три вида – Smoke, Haze, Low Fog (Cryo Low Fog) и MDG. Разбира се всеки вид има различни по качество и краен резултат разновидности. За съжаление на снимките публикувани от теб има само два от познатите на пазара атмосферни ефекта. Причината да са само два е, че масово хора занимаващи се с доставянето и използването на тези устройства не са си прочели домашното докрай. Това е като да си купиш кон, защото комшията има магаре но да не сметнеш за необходимо да се научиш как се язди. Въпросните колеги от РИУ ПРАВЕЦ са опропастили танц, върху който младоженците са положили толкова усилия защото просто са взели един нискобюджетен SMOKE и са го пуснали на воля във възможно най-неподходящата среда и момент. Резултата е на лице!!!! SMOKE машината е основно и само за външно ползване на открити пространства и далеч от малки деца. Тя прави за кратко време облак от дим издигащ се във възходяща градация с неспособност да се разсее в атмосферата. Крайно неподходящ избор на атмосферен ефект за повода и мястото. Обикновено такива машини (към които приспадат и така наречените „Гейзери“) са асортимент за огромни зали, клубни, събития или концерти на открито. Повечето от флуидите ползвани в тях са канцерогенни и дори опасни за здравето. За съжаление всяка техника попаднала в некомпетентни ръце придобива лоша слава.
Втория вид машина за дим тип „HAZE“ е този за който си заслужава да се напише най-много. Това е дим тип „мъгла“ с размери на частиците от 0,7 до 1 микрон. Поради минималния размер на частиците, те образуват в работната среда контролирана наситеност и позволяват едновременно да се постигне атмосферно осветяване на пространството до достигането на преграда, без това да нарушава необходимата достатъчна прозрачност на въздуха. Тези машини се използват както в закрити студия така и в живи предавания, концерти и т.н. Пуснати да работят достатъчно рано в работното пространство създават 100% запълване чрез което се избягва ефекта на „облаците“ който виждам на някой от снимките ти. Високия клас флуиди са абсолютно безвредни, а отделения като количество дим не възбужда противопожарните алармени системи поради микроскопичността на частиците. Или с други думи – „И вълка си и агнето цяло“. За огромно съжаление ако прекалиш и не дозираш правилното количество би могло да се стигне и до нежелани от фотографите ефекти тъй като този дим остава трайно в пространството. Третия вид атмосферен ефект „Low Fog (Cryo Fog)“ си го описал доста добре със снимки. Двете разновидности са че при първия вид ефекта се получава от смесването на сух лед на -82 градуса с гореща вода. Това е ефект който не оставя трайни следи в пространството. Подходящ е за първи танц тъй като реакцията протича бурно и буквално за секунди може да преобърне една скучновата зала в арена на красотата без да навреди на никой и нищо. Не остава никакви следи след от употреба освен ако не броим усмивките по лицата на гостите 🙂 За съжаление се навъдиха заместители работещи на друг принцип. При тях след протичане на химическа реакция остават влажни петна по пода, които са опасни за танцуващите и биха могли да доведът до проблем. Остава и остатъчен елемент в пространството който започва да се издига и вижда ясно на снимките. Подразделение на Low Fog машините са така наречените Cryo Low Fog машини работещи с бутилки CO2. При тях ефекта е доста по дълготраен като те основно се ползват при големи концерти именно заради дълготрайния им ефект но нямат бурна реакция. Последния и най-интересен тип е така наречените MDG машини за дим. При тях изхвърлените в атомосферата частици са под 0,7 микрона. Изключителна модерна и скъпа технология. В България такива машини има само няколко. Ефекта е страхотен и трябва да се види на живо. Все повече навлизат в употреба но ползването им на сватба за сега си остава в едно дооста далечно бъдеще.
Изводите от написаното оставям на вас! Поздрави още веднъж за повдигнатата тема“.