Цветното осветление в ресторанта – резултат
Цветното осветление в ресторанта – предимства и резултат
Цветното осветление в ресторанта по време на сватба през последните години е все по-често застъпено. Услуга, която масово се предлага на младоженците с цел да се получи по-добър ефект по време на тържеството.
С всички клиенти дискутирам темата преди сватбата, но най-накрая реших да синтезирам накратко с примери основните въпроси по темата, от гледната ми точка на сватбен фотограф. Получи се доста дълга статия, а снимките в нея са десетки. Въпреки това, препоръчвам на бъдещите младоженици да се запознаят в датейли с думите и посочените снимки, защото това е съществен фактор в работата на всеки сватбен фотограф и видео-оператор. Надявам се да съм полезен.
…
Осветления всякакви се предлагат, според бюджета на клиентите.
Масово се ползва т.нар. ефектно осветление, при което се осветяват не само стените на ресторанта, но и цялото помещение. И ако това изглежда много добре за фон, то не винаги осветлението на дансинга дава желания резултат. Това е от особено значение по време на важните ритуал в ресторанта, където младоженците в повечето случаи предпочитат да изглеждат в своя естествен цвят – както на кожата, така на дрехите.
Често, обаче, уловията не позволяват това. Особено ако осветителя (най-често това е ДЖ, който приоритетно има за задача да пуска музиката, а на повечето сватби същият е водещ на тържеството) използва и ефекти (например лазери).
Не съм осветител, признавам, така че не съм запознат в дълбочина със спецификите на тази професия. В работата си, обаче, съм се сблъсквал с различни случаи и с няколко примера по-долу бих искал да покажа резулатът при различен тип осветяване на ресторанта. Избрани са по няколко кадъра от различни сватби, за да покажа нагледно различни ситуации.
1. Цветно осветление за “оцветяване” на ресторанта:
Добре подбраното осветление в ресторанта може да преобрази всяко едно помещение.
(снимки от сватбата на Алекс и Иво – София, 2018)
(снимки от сватбата на Ерхан и Николена – Пловдив, 2018)
В посочения примиер в следващата галерия може да се види как се променя изгледа на ресторанта единстевно заради смяната на осветление. Видно е, че фотографът не сменя позицията на заснемане, всичко е резултат от светлината и ефекта й върху белите завеси и покривки.
(снимки от сватбата на Таня и Стефан – Пловдив, 2017)
Общото осветление в ресторанта е според цвета, който са избрали младоженците. Той може да е един цвят или да се редуват различни, както в последните два примера.
Ако на дансинга няма допълнително осветление (при посрещане, първи сватбен танц или други ритуали) лицата на хората и дрехите ще са в цветовете, които са и белите завеси/покривки в ресторанта.
В случая препоръчвам да се използва по време на ритуалите допълнително бяло осветление за дансинга (пример за това – по-долу в статията)
2. Осветление при посрещане на младоженците
– цветен ресторант и допълнително бяло осветление на дансинга
(снимките са изцяло на налично осветление, без използване на светкавици от фотографите)
(снимки от сватбата на Таня и Стефан – Пловдив, 2017)
(снимки от сватбата на Бубето и Кико – РИУ Правец, 2018)
И в двата посочени примера младоженците имаха налично сценично бяло осветление на дансинга. Разликата между двата примера е в баланса между сценичното и фоновото осветление. Докато в първия случай имаше много добър баланс между фоновото и сценичното, във втория пример осветлението на дансинга бе значително по-мощно от фоновото. Допълнително върху крайния резултат повлия и факта, че имаше значително много хора на дансинга (шафери и шаферки, родители, няколко оператора и фотографа). Работата в екип на фотографите даде възможност не само да се уловят всички важни моменти при посрещането, но в някои случаи да се получат по-добри кадри от единия фотограф според позицията му на заснемане и невъзможността за движение на дансинга в този момент (особено при ползването на кран в ресторанта).
– изцяло налично осветление от ресторанта
за случая отново избрах снимки от същия ресторант в РИУ Правец, като посочената галерия последно. Този път на дансинга нямаше допълнително осветление и може да се направи разликата между двата случая.
(снимки от сватбата на Михаел и Петя – РИУ Правец, 2018)
3. Осветление при първи сватбен танц
- на обща бяла светлина в целия ресторант (налично осветелние или бяло фоново и бяла насочена светлина към дансинга)
В този случаи на дансинга има единствено бяло насочено осветление, но на част от танца има използван пушек. За ефекта от пушека и какъв вид е добре да се използва – може да прочетете в статията по въпроса в блога – връзка в края на статията.(снимки от сватбата на Владимира и Янко – РИУ Правец, 2017)
- На цветен ресторант за фон и бяла светлина на дансинга
Отново съм избрал кадри от сватбата на Таня и Стефан, но този път използваната бяла светлина на дансинга се комбинира с друг вид пушек – тежък. Разликата между тази галерия и предходната е очевиден:(снимки от сватбата на Таня и Стефан – Пловдив, 2017г)
- На налично осветление
И двамата фотографи в случая снимат без допълнително осветление, единствено според обстановката в ресторанта към този момент.(снимки от сватбата на Мария и Владимир – Равно поле – София, 2018)
4. Осветление по време на танците
– Цветно осветление на фона и такова на дансинга
Посочвам пример със серия от снимки в емоционален за младоженците момент. Заснемането е от екип фотографи, които успяват от различни гледни точки да запечатат важните моменти, независимо от големия брой хора на дансинга и различното осветление от всяка страна.
(сватбата на Кико и Бубето – РИУ Правец, 2018г)
За ресторанта младоженците бяха ангажирали осветител, който да управлява цветното осветление, а да не бъде оставено на автоматичен режим със зададени програми, както повечето ДЖ процедират.
На част от снимките фотографите комбинират наличното осветление и използването на светкавици на апарата. Другата част от снимките са заснети само на налично осветление.
Не на всяка сватба, обаче, младоженците ангажират допълнителен осветител, който да използва следящо осветление. Често се използва лед осветление (диодно), което “пробива” кожата и често снимките придобиват различен изглед.
Ето още няколко кадъра от същата сватба, заснети само на налично цветно осветление:
(сватбата на Кико и Бубето – РИУ Правец, 2018г)
Следва още една галерия със снимки на налично цветно осветление, но с по-различен резултат поради начина на използване на осветлението. Представлява момент от шоу програма, в която включват младоженеца и кума. Заснемането без допълнително осветление от фотографите дава резулатът, видим от снимките. Запазва се естествената атмосфера на случващото се като се „жертва“ естесвения цвят на кожата, оцветена на различите кадри различно, според моментното осветление:
(Сватбата на Елена и Светлин – ресторант Главатарски хан – край Кърджали, 2018г.)
Друг вид цветно осветление
В следващия пример е поредица от снимки на налично ЛЕД (диодно) осветление.
Често е изключително предизвикателство за фотографа да работи при подобни условия, а не рядко клиентите не харесват резултатът заради цвета на кожата по лицата, въпреки че това е била реалната обстановка.
(снимки от сватба на Симона и Краси – Пирин голф, 2018г)
– Цветно осветление на дансинга в комбинация с пушек
Тук може да се посочат изключително много примери, поради което ще подбера само няколко кадъра от една сватба, за да се види ефекта:
(снимки от сватба в Хасково)
Посочените примери са една малка част от характера на работата ми като сватбен фотограф, а и не само на мен. За това тези и много други въпроси дискутирам с младоженците на предварителната ни среща.
–
От посочените примери е видно, че от особено значение за крайния резултат на фотографа е осветлението в ресторанта.
ФОТОГРАФИЯТА Е СВЕТЛИНА.
Препоръчвам младоженците добре да преценят избора си на осветление за ресторанта.
–
За ефекта от пушека, както писах и по-горе, и какъв вид е добре да се използва – може да прочетете в статията по въпроса в блога ТУК.