Обездвижването и физическото претоварване на тялото
Една блог новина, която препоръчвам на всеки фотограф на сватба
–-
Сватбеният сезон на всеки сватбен фотограф наистина е сезон – основните ангажименти са от края на април (след Великденските пости) до края на октомври (началото на постите преди Рождество). За този период през последните години имам с екипа ми годишно над 50 сватби и 20-25 фотосесии в отделен ден (освен другите ми ангажименти като фотограф). През останалата част от годината натоварването е почти минимално.
В разгара на сезона миналата година за първи път възникнаха проблемите ми в гърба и кръста. „Сецването“ бе по време на една фотосесия, точно преди девет ангажимента. За 10 поредни дни бях изключително натоварен (три сватби в различни региони на България, след тях три следсватбени сесии на морето, после сватба в Сливен и накрая две сватби в София). Това бе един кошмарен период в практиката ми на сватбен фотограф. Тогава за първи път осъзнах сериозността на физическото натоварване в професията ми. Факт е тежката фотографска техника – понякога раницата ми стига 16кг, а към това следва да добавя и ежедневното пътуване и често недоспиване. Организмът ми с годините вече не издържа на натоварването, както когато започнах преди много години да се занимавам със сватбена фотография. След този случай за първи път потърсих помощта на физиотерапевт.
В началото на тази година, по време на студийни снимки за известно модно списание, вдигайки куфара с осветителна техника, аз отново се сецнах. И за втори път се сблъсках с проблемите си. Този път бе още по-сериозно и това доведе до постъпването ми в болница. Осъзнах, че имам нужда от по-сериозна допълнителна помощ. Нужна бе промяна в отношението ми към проблема. Фитнесът и масажите са само част от мерките, които предприех. Намаляването на излишните килограми също ми бе от полза.
Но за възникването на подобни проблеми влияние оказват и други фактори. Живеем в 21 век – времето на все по-развиващото се компютърно поколение. Наред с всичките си предимства, нашето съвремие ни прави значително по-обездвижени. За съжаление именно обездвижването е в основата на голяма част от болките и проблемите на мускулно-ставният апарат при човека.
Колкото по-малко се движим и натоварваме физически, толкова повече отслабва и атрофира мускулно-ставната система, което неизбежно води до болки и разрушаването й.
Как да се избавим от болките и атрофията на ставите и мускулите?
–-
Решението е просто: масажи и спорт. Болките в ставите и мускулите най-ефективно се лекуват с лечебните масажи и системните физически натоварвания.
Ето и няколко клипчета с упражнения, които изготвихме с моя физиотерапевт за хора, страдащи от най-честите болки на съвремието, а именно гърба, кръста, врата и рамената.