Предизвикателсвата пред сватбения фотограф днес
Предизвикателсвата пред сватбения фотограф днес
НАЧАЛОТО МИ
Първата си сватба снимах преди повече от 20 години. Тогава понятието “сватбена фотография” не съществуваше. “Фото и видео” се вземаше, защото така трябваше. Цената за подобни услуги не бе висока. Фотозаснемането бе на 5-6 ленти (160-180 снимки), а видео заснемането – една касета от 180 мин. Снимките се копираха и подреждаха в албум, без някаква специална обработка и “дълбок ретуш”. За разлика от днес – времето на цифровата фотография и масовото използване на филтри и плъгни за цветови корекции и обработки. Монтажът на видеото тогава не бе това, което днес се вижда по сватбените трейлъри (тогава такива не се правеха).
През първата половина на този период от моята работа в бранша нещата вървяха рутинно. Нямаше особена креативност от страна на фотографите и операторите като всеки от нас снимаше документално случващото се в този ден.
ПРОМЯНАТА
Преди десетина години започна промяна в бранша. Фотографите започнахме да търсим различен подход в стремежа си да бъдем по-креативни. Заснемането на подготовката на блуката и младоженеца дадоха възможност да се покажат “скрити” моменти, които другите не виждаха. Отделянето на повече време в сватбения ден за фотосесия бе едно от условията, чрез които таланта и уменията на фотографа започнаха да го отличават. От 2009г с първата ми фотосесия в отделен ден аз започнах да правя с младоженците неща, които преди това бяха направо “еретични”. Да облича булката роклята си отново – това направо беше нечувано, като често причината бе суеверието на булката. Колкото повече сесии започнах да правя, толкова по-уверен и удовлетворен се чувствах от постигнатото. С показването на сайта на резултатите от тези сесии все повече младоженци желаеха да имат нещо различно от другите.
Изснимах десетки сесии в отделен ден. Пътувах много – в цялата страна и в чужбина. Вече са повече от 120 в България и над 25 в чужбина. И това все повече ме мотивираше и осмисляше усилията, които полагах.
С годините все повече колеги започнаха да практикуват подобни сесии, а младоженците имаха все по-ясна представа какво искат от своя сватбен фотограф.
За това много спомогнаха личните сайтове на фотографите, както и социалните мрежи – Фейсбук, Инстаграм, Пинтерест.
И аз бях много щастлив, защото мечтите ми ставаха реалност.
И намирах удовлетворение в това да правя младоженците щасливи, оправдавайки тяхното доверие.
Вече 10 години работя в екип с втори фотограф. За предимствата на това дори не е нужно вече да се пише и говори. Все по-често клиентите ангажират двама фотографи или фотограф с асистент (за разликата може да се говори немалко, но е обект на друга тема).
Днес нещата са по-различни от преди 10 години и нямат нищо общо с времето, когато започнах своя път като сватбен фотограф.
За това каква е разликата и спецификата на фотосесията в сватбения ден и на сесията в отделен ден ще говоря в отделна тема.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА:
Тук сега накратко искам да споделя за предизвикателствата, пред които сме изправени днес.
Както казах, все повече младоженци (в частност булките) знаят какво искат от своя сватбен фотограф. Няма нужда да убеждавам нужно ли е да се снима подготовката на младоженците, а още повече необходимо ли е да се отдели време за фотосесия.
(за особеностите на подготовката – в дома или в хотел – ще говоря в отделна тема)
Това, което винаги остава като предизвикателство пред сватбения фотограф е да съумее да улови всеки важен момент от сватбения ден. Дори това, което другите не виждат. Независимо от това дали сватбата е малка (50 души), обичайна (120-150 души) или голяма (над 200, понякога и 300-400, че и повече) от фотографите се очаква отразяване на всеки един акцент и ритуал.
Първото предизвикателство е пред младоженците и идва от избора на екип. Все повече фотографи имат свой собствен стил – и при заснемането, и при обработката на снимките.
Хилядите съвършени снимки
И младоженците, и фотографите ежедневно гледаме стотици и хиляди снимки. В портфолиата на сайтовете, в споменатите социални мрежи се показва най-доброто. Това изгражда в зрителя едно усещане за съвършенство в работата на всеки фотограф. И клиентите очакват да видят това и в своите снимки. Не бива да се порпуска съществения фактор, че голяма част от снимките, които са в интернет, са направени на локации, различни от тази в сватбения ден. Младоженците очакват едва ли не фотографът да има такава ефективност, че от 100 снимки 99 да са за излобжа, а една – за конкурс. Нещо повече: младоженците не искат да получат само 100 снимки. Нито са удовлетворени, ако получат по-малко от 200 (както бе от времето, когато се снимаше на лента). От друга страна, все повече фотографи се опитват да дават по-малко количество кадри (между 800 и 1000), за да може да не се губят акцентите сред морето от файлове. Признавам си, при големи сватби (300-400 души и/или продължителност на сватбата от 15-17ч, а понякога и повече), клиентите на БАЛЕВСКИ ФОТОГРАФИЯ са получавали понякога и 2000 снимки. Това наистина не е нормално, признавам си. И в предварителните ни разговори с младоженците се стремя да уточняваме тези специфики, за да избегнем недоразумения.
И ОЩЕ
Друго предизвикателство, което е пред нас, това е времето, което имаме за фотосесия.
Почти всички младоженци планират в сватбения си ден поне 1ч време за сесия. И ако преди 10г това бе мечта за фотографите, сега тук е новото предизвикателство. То е свързано с хората, които присъстват на сесията. Почти на всяка сватба булката има шафери и шаферки (често по 6-8 момичета и още толкова момчета), освен кумовете. Освен тях, на сесията понякога присътват и родители, които също се очаква да бъдат включени в снимките. И така времето, ако го разделим условно на 3 (20 мин за снимки с шафери и шаферки, 20 мин за снимки с кумовете, накрая 20 мин за младоженците само), често времето за снимки на булката и младоженеца (заедно и поотделно) е твърде кратко и недостатъчно. Още нещо, което няма да пропусна да спомена. На сесията присъстват и видео оператори (с 1/2 камери и все по-често и дрон), които искат отделно време с младоженците, за да направят нужните кадри за своя сватбен филм и трейлър. И така времето за снимки всъщност се оказва крайно недостатъчно. Много може да се говори по темата, но това го правя подробно с клиентите си на предварителната ни среща, за да намерим решение и постигнем това, което желаем да имаме като краен резултат.
ОЩЕ ЕДНО ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО
Снимки с гостите е тема, която задължително следва да се обсъди и реши на предварителната среща.
Обикновено след гражданския ритуал (изнесена церемония) младоженците получават поздравления и комплименти от гостите. Тогава е времето, когато може да се направят снимки с гостите, за да се избегне минаването по масите в рестората.
Преди видео операторите снимаха тази “процесия” с поздравите. Понякога младоженците очакват фотографът да снима “набързо”, но често се снимат гърбове или от букети не се виждат лицата на хората в този момент. Препоръчвам да се отдели повече време, за да може да се обърнат към фотографа и направят поне 2 снимки.
Колко време е нужно за поздравите, а отделно и за снимки, ако ще има – това е тема, която задължително обсъждам с примери на предварителната среща в офиса. Но най-общо мога да кажа, че при сватба със 120-150 души е нужно поне 1:30-2ч, за да може да се реализират поздравите и снимките след тях с всички гости. Всяко по-кратко време е претупване и оказва своето влиеяние.
ДРУГИ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА
Едва ли в една тема може да се обхванат всички предизвикателства, които възникват, но със сигурност не искам да пропусна нещо много важно. Това е количеството на снимките и степента на обработката им.
Грубите сметки показват, че при сватба от 120-150 души и двама фотографи, минимално може да се направят за пълно отразяване на всичко:
100-150 снимки от подготовката на булката и на младоженеца поотделно, вкл снимки с роднините в домовете.
50-100 при вземането на булката (идване: крадене, влизане, закичване, наздравици, извеждане, евентуално хоро пред дома)
50 от граждански ритуал (изнесен ритуал)
50-ина пред/в/след църквата
150 снимки с гости (някои кадри са по два)
100-150 снимки на фотосесия (особено ако има много шафери и шаферки, освен кумовете)
200 снимки от ритуалите в ресторанта (50-ина в началото при посрещане – захранване, наздравица, целувка, менче). 20-ина при първи сватбен танц, 30-ина на танц на кумове, на родители, на булка с баща й и младоженец с майка му. 20-ина при разчупване на погача. 30-ина при танц с дарове пред кумове.
Отделно са снимки с хора, танци на гостите – по двойки на балади или пък забавни моменти от танци, игри и изпълнители.
Практиката ми показва, че под 1000 снимки трудно бих могъл да обхвана с втори фотограф цялото събитие, без да лишавам клиените от богат архив.
Подборът на тези репортажни кадри, в които фотографът не се намесва е много важен. Обработката е важна, а до колко ще се прилагат “дълбок ретуш” и цветови корекции “(филтри”) на снимките е авторско виждане на всеки фотограф, което задължително следва да се дискутира на предварителната среща.
И НАКРАЯ
Още много може да се говори по темата – и по тези въпроси до тук, и по други, които не засегнах, но не е нужно да се навлиза в детайли сега. При всяко положение препоръчвам да се отдели достатъчно време за предварителна среща, на която всички тези въпроси да се изяснят. Така ще се избегнат недоразумения в последствие.